Nová jícnová sonda odhalí skryté nemoci srdce i migrény

28.01.2019 07:45

Moderní kardiologický ultrazvuk s jícnovou sondou za 2,2 milionu korun pořídila nově pro své pacienty hodonínská nemocnice. Přístroj je v rámci zdravotnických zařízení na jižní Moravě zcela výjimečný. Nejbližší jícnová sonda v Jihomoravském kraji je totiž až ve Fakultní nemocnici Brno.

Vysoce kvalitní, téměř „revoluční“ zobrazovací metodu při odhalování chorob srdce budou moci odteď využívat hodonínští specialisté v oboru kardiologie. Vedení zdravotnického zařízení jim totiž zakoupilo přístroj, který uleví pacientům a bezpečně odhalí srdeční vady a choroby, které až dosud zůstávaly při vyšetření běžným ultrazvukem kardiologům skryté. K jednomu z nejdůležitějších lidských orgánů pronikne navíc sonda přes jícen jako při běžném vyšetření žaludku. A to pouze v lokálním umrtvení, přičemž výsledek bude známý už do tří minut. Až dosud se přitom náročné, zhruba půlhodinové vyšetření srdce provádělo přes hrudní stěnu. Bonus pro pacienta? Preciznost, šetrnost, rychlost a bezbolestnost vyšetření.

„Kardiologický ultrazvuk umí odhalit nejen chlopenní vady, záněty chlopní, vrozené srdeční vady či krevní sraženinu, která by mohla způsobit mozkovou příhodu, ale dokonce i jednu z možných příčin migrény. Tu totiž může způsobovat i do té doby nezachycená vrozená srdeční vada, která je viditelná pouze tímto přístrojem. Naprosto detailní zobrazení nám nyní umožní odhalit v srdíčku věci, které jsou řádově milimetry velké. Podobné vyšetření bude mít nejen význam preventivní. Pokud již pacient prodělal něco, co ho ohrozilo na životě či zdraví, pomůže nám efektivně najít zdroj a nastavit takovou léčbu, aby se již nic podobného v budoucnu nezopakovalo,“ popsal hlavní výhody nového přístroje kardiolog hodonínské nemocnice MUDr. Lukáš Koten. Ten je zároveň jedním z mála specialistů na jižní Moravě i v rámci celé České republiky, který může vyšetření jícnovou sondou provádět. Aby s ní totiž lékař mohl pracovat, musí být nejen zkušený echokardiografista se speciálním výcvikem, ale také vlastnit licencí od České lékařské komory. „Vyšetření je pro pacienta nerizikové. Dělá se ambulantně při lokálním umrtvení sprejem do krku na lačno a hned poté odchází domů. Pouze hodinu nejí a nepije, aby nevdechl například slinu. Nepříjemné je snad jen v tom, že pacient má v krku hadici, která je tlustá asi jako malíček. V krajním případě ale můžeme dát i lék na celkové uklidnění, aby vyšetření nemocný lépe toleroval,“ doplnil Koten.

Hodonínská kardiologie je v rámci JMK i republiky výjimečná. Má status implantačního centra pro kardiostimulaci, což je v okresních nemocnicích spíše unikátní. Tamním specialistům to umožňuje stimulátory nejen implantovat či vyměňovat vybité přístroje, ale také provádět kontroly přístrojů a programovat je podle individuálních potřeb pacientů. Návaznost od diagnózy přes zákrok až po sledování přístroje ušetří nemocným čas a poskytne jim vysoce specializovanou zdravotní péči v blízkosti domova. Implantační středisko při NTGM provede podobný zákrok až u 120 ti pacientů ročně. (HR)


Kalendář akcí

Srpen 2019
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

« Červenec 2019 Září 2019 »

ODBĚR NOVINEK NA E-MAIL

ODBĚR NOVINEK NA E-MAIL

Veřejné sbírky

Dne 1. 2. 2018 byla vyhlášená nová veřejná sbírka na shromáždění finančních prostředků na obměnu zdravotnické techniky. Finanční prostředky mohou být vkládány na speciálně zřízený účet u Komerční banky, a.s., na účet č.
115-5615400257/0100 nebo do pokladničky, která je umístěná u recepce v areálu nemocnice.

© 2019, Nemocnice TGM Hodonín, příspěvková organizace – všechna práva vyhrazena

Zaměstnání | Kontakty | Mapa stránek | Redakce webových stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑