Stejnojmenné občanské sdružení vystaví v tento den od 9.30 do 17 hod. ve vestibulu Městské knihovny Hodonín maketu plic včetně reálného modelu nádoru tohoto životně důležitého orgánu a upozorní veřejnost na škodlivost kouření, které může způsobit RAKOVINU PLIC. V jednom z plicních laloků bude umístěna obrazovka, na které budou promítány záběry z bronchoskopického vyšetření a další edukační materiály.

RAKOVINA PLIC je jedním z nejčastějších důvodů úmrtí na onkologická onemocnění, ročně zabije jen v ČR 5 tisíc lidí. Podle Zdravotnického deníku nepřežije rok od diagnózy 7 z 10 pacientů. Rakovina plic nebolí, lidé tedy většinou začnou tento problém řešit, až už je pozdě.
Nejrizikovějším faktorem pro vznik rakoviny plic je právě KOUŘENÍ, roli zde hraje počet vykouřených cigaret za den, druh kuřiva i celková doba kouření. Méně nebezpečné jsou dýmky a doutníky, v ohrožení jsou ale také pasivní kuřáci. Negativní vliv má rodinná anamnéza.

PŘÍZNAKY RAKOVINY PLIC:
- neexistují časné varovné signály, příznaky se objeví až poté, kdy je už nádor v pokročilém stádiu
- mezi hlavní příznaky patří nově vzniklý dlouhotrvající kašel nebo změna charakteru chronického kuřáckého kašle
- vykašlávání krve nebo přítomnost nitek krve ve vykašlávaném hlenu
- dechové obtíže (trpí jimi až 80% pacientů) (HR)