Dětské pacienty rozesmála Paní Obroučková a Docent Zarážka. Nemocnici navštívili Zdravotní klauni

11.07.2019 13:48

Oči dětských pacientů Nemocnice TGM Hodonín rozzářili opět ZDRAVOTNÍ KLAUNI. Dlouhodobý projekt nese podtitul "Pomáhejme smíchuplně" a jeho cílem je profesionální práce s psychikou nemocných dětí či dlouhodobě nemocných pacientů pomocí improvizace, klaunského nadání a humoru.

Paní Obroučková - ředitelka nemocnice a Docent Zarážka z Brna. To byla dvojice Zdravotních klaunů, která ve středu 10. července zavítala do naší nemocnice. A co se vlastně u nás dělo?
Na pokoje Dětského oddělení, dětskou JIP a do ambulance "vtrhli" totiž naše dětské pacienty opět léčit smíchem skvělí zdravotní klauni. A rozzářili oči nejen nemocným dětem, ale i jejich maminkám a návštěvníkům nemocnice, které potkávali cestou na Dětské oddělení. Reakce byly úžasné. Docent Zarážka si totiž tentokrát vzal na pomoc při léčení plyšového hrocha a také kouzelný bublifuk.

"Když totiž bublina z tohohle bublifuku dopadne na postel, tak léčí," vysvětloval jeden z dvojice klaunů, kteří tradičně rozesmávají děti nejen svými legračními vtípky a scénkami, ale také písničkami.

"Celkem byli klauni ve třech pokojích a rozveselili i děti ležící momentálně na jipce, i když jen přes sklo," přiblížila projektová manažerka NemHo Jana Mikésková. Děti, které musí i přes prázdniny trávit čas v naší nemocnici, tak nemusí být úplně smutné, že nemohou užívat legraci s kamarády. Zdravotní klauni je totiž přijedou pobavit zase za 14 dní. A dojíždět budou i na naše Oddělení ošetřovatelské péče.

Velmi pěkně jim za to děkujeme!

Ze stránek www.zdravotniklaun.cz:
"Zdravotní klaun je profesionál. Nebo spíš - profesionální umělec. Umí pracovat s psychikou. Ví, jaké trumfy vytáhnout z rukávu v danou chvíli. Ovládá mistrovskou disciplínu improvizace a dokáže tak reagovat i na nečekané situace. Zdravotní klauni mají většinou pedagogické, či umělecké vzdělání (JAMU, DAMU, FAMU).
Profesionální Zdravotní klaun se orientuje v medicínském prostředí. Pravidelně se informuje u lékařů nebo sestřiček o zdravotním stavu malých pacientů a své návštěvy u dětí maximálně uzpůsobuje konkrétnímu jednotlivci, jeho potřebám i omezením. Nezáleží na tom, zda je pacientovi osmdesát let, nebo dva roky. Zdravotní klaun si všímá detailů, umí zhodnotit momentální psychický stav pacienta a během pár minut ví, jaká dávka a druh humoru bude nejlepší.
Co Zdravotní klaun, to zkrátka originální postava, jméno a příběh. Naši Zdravotní klauni nemusí mít zrovna nasazené červené nosy. Poznáte je okamžitě, bez ohledu na to, zda je klaunem vystudovaný herec, učitel, hudebník, překladatel, dramaturg, nebo farář. Všechny naše Zdravotní klauny v týmu totiž spojuje smysl pro humor, zápal, empatie, blízkost k dětem a lidem obecně".

Bc. Hana Raiskubová

Červenec 2019

« Červen 2019 Srpen 2019 »