Chirurgický tým bude k operacím využívat špičkový 3D laparoskop

17.01.2019 10:38

Nejbezpečnější a nejrychlejší laparoskopické operace s využitím toho nejkvalitnějšího Full HD zobrazení – a jako příjemný bonus nejkratší zotavení pacienta po zákroku. Takovými „nej“ se odteď bude moci pochlubit chirurgie v Nemocnici TGM Hodonín. Pracoviště začne totiž jako jedno z mála v kraji využívat k operacím unikátní přístroj – speciální 3D laparoskop.

Sofistikovaná technologie za 3,3 milionu korun od nového roku umožní hodonínským chirurgům 3D prostorové zobrazení operovaného terénu. Zajistí jim tak nejen možnost vidět veškeré detaily, ale také vnímat hloubku, jako by byl pacient otevřený, což doteď nemohli. Tzv. miniinvazivní zákroky, prováděné v chirurgii v posledních letech právě díky prudkému nástupu „umělé inteligence“, s sebou navíc nesou celou řadu výhod. A to nejen pro lékaře, ale především pro pacienty. 3D chirurgické zákroky jsou totiž mnohem preciznější, pohodlnější a bezpečnější, ale hlavně rychlejší a šetrnější. Takže se po nich pacient také za pár dní zotaví.

„Naší dlouhodobou snahou je, aby Nemocnice TGM Hodonín patřila mezi špičková, moderní a kvalitně vybavená zdravotnická zařízení v kraji. Vývoj u zdravotnické přístrojové techniky jde dopředu velmi rychle, proto jsme se rozhodli koupit nejmodernější typ 3D laparoskopu na trhu,“ přiblížil ředitel zařízení Ing. Antonín Tesařík.

Chirurgie v Hodoníně patří mezi špičková pracoviště, čtrnáctičlenný zkušený tým zde provede 2 tisíce operací ročně. Moderní 3D laparoskopickou věž využijí při všech typech operací. „Poměrně velkou část našich laparoskopických operačních výkonů tvoří nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku, operace a reoperace pacientů s Crohnovou chorobou a také morbidní obezita. Právě tady hraje důležitou roli přesnost preparace v anatomických vrstvách, která zajistí správnou chirurgickou radikalitu a snižuje riziko krvácení během operace i poranění okolních struktur,“ přiblížil primář chirurgie NTGM MUDr. Martin Man. Na jeho chirurgickém oddělení narůstá také počet laparoskopických operací rakoviny tlustého střeva – a nespecifických střevních zánětů. Pacienti s nádory mají prioritu, čekací doba na operaci je zde pouze 2 až 4 týdny.

„V posledních letech také díky vysoké kvalitě práce roste spolupráce s komplexním onkologickým centrem Fakultní nemocnice Brno,“ nastínil Man. Systém má podle něho vysokou kvalitu zobrazení ve full HD, digitálně přepočtenou na 4K rozlišení. "To v kombinaci s prostorovým viděním usnadňuje chirurgům lepší koordinací pohybů. Tato výhoda se pak projeví především v lepším zobrazení drobných anatomický struktur, zvláště při operování ve složitém terénu," vyzdvihl výhody nového špičkového přístroje na operační sály hodonínské nemocnice primář oddělení chirurgie.

Výhody 3D laparoskopu ocení pacienti již za pár dní. Jeho nákup finančně podpořil Jihomoravský kraj, který je zřizovatelem nemocnice, a také Město Hodonín.
V rámci jihomoravských krajských zařízení je tento přístroj zatím spíše výjimečnou záležitostí. (HR)

Duben 2019

« Březen 2019 Květen 2019 »