Canisterapie aneb když děti ''léčí'' čtyřnozí doktoři

25.01.2019 12:43

Rozzářené oči našich dětských pacientů - to byla jedna z odměn pro úžasného canisterapeutického psa Barona, který tento týden přišel opět udělat radost a potěšit naše malé marody na dětské oddělení Nemocnice TGM Hodonín.
Pes totiž už jen svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu tam, kde je jí nedostatek, a proto se canisterapie velmi dobře uplatňuje jako pomocná psychoterapeutická metoda právě ve zdravotnických zařízeních. A o tom, že úsměv léčí, není nejmenších pochyb.

"Do hodonínské nemocnice chodí Baron pravidelně na Oddělení odborné ošetřovatelské péče a dle domluvy vždy nejméně jednou za měsíc také na dětské oddělení," upřesnila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NemHo Mgr. Naděžda Kwašniewská, kde všude se v našem zdravotnickém zařízení canisterapie s úspěchem dlouhodobě využívá.
Chlupatý čtyřnohý doktor ale nebyl jediný, který za dětmi ten den zavítal. Jeho páníček se totiž Doktor přímo jmenuje!
Na fotografií je personál našeho dětského oddělení v čele s vrchní sestrou Mgr. Kateřinou Smetkovou, DiS. (vlevo), nahoře pak učitelka dětského oddělení Mgr. Dagmar Matyášová.
Těšíme se na další setkání s Baronem!

CANISTERAPIÍ se rozumí léčebný kontakt psa a člověka. Využívá se nejen jako psychologická podpora při léčbě dětských pacientů v nemocnicích, ale má také pozitivní psychosociální a fyziorehabilitační vliv na lidi s Alzheimerovou chorobou. Velmi často se využívá také v domovech seniorů či dětských domovech, kde pomáhá například zmírnit pocit opuštění a emočního vypětí. Canisterapie může mít formu individuální nebo kolektivní. Využívá se při ní různých druhů plemen speciálně vycvičených psů. U dětí se canisterapie nejčastěji využívá při práci v logopedii či rehabilitaci nebo u sluchově a mentálně postižených dětí. Například u autistů může pes plnit dokonce roli prostředníka mezi jejich světem a okolím. (HR)

Srpen 2019

« Červenec 2019 Září 2019 »