Blíží se období chřipek. Nejúčinnější prevencí je každoroční očkování

23.10.2018 08:35

Babí léto definitivně skončilo a blíží se období nachlazení a chřipek. Nejúčinnější prevencí je přitom každoroční očkování. Pomáhá snižovat nejen počty nemocných a zemřelých v důsledku onemocnění chřipkou, ale také počet případných závažných komplikací.

Chřipka je totiž závažné, vysoce nakažlivé virové onemocnění, které vás může vyřadit z pracovního a běžného života i na několik týdnů. V případě závažného průběhu a komplikací hrozí rovněž hospitalizace v nemocnici.

Jak se chřipka projevuje?

Onemocnění začíná náhle. Projevuje sehorečkou, zimnicí, bolestmi svalů a kloubů, únavou a bolestí hlavy. Často se přidává suchý a dráždivý kašel. U dětí se mohou objevit i průjmy, zvracení a bolesti břicha. Příznaky zpravidla při nekomplikovaném průběhu ustupují do 5-7 dnů, únava ale může přetrvávat výrazně déle, i několik týdnů.

Virus chřipky je vysoce nakažlivý. Při kašli a kýchání se uvolňují malé kapénky, které mohou dolétnout až do vzdálenosti 1 metr. Příznaky chřipky obvykle trvají 2-7 dní, ke komplikacím může dojít u každého. Riziko onemocnění se zvyšuje s počtem osob, se kterými přicházíte denně do styku.

Jen při poslední chřipkové epidemii v roce 2017/2018 bylo podle údajů největšího světového výrobce výlučně lidských vakcín - společnosti Sanofi Pasteur, která má 60 ti leté zkušenosti na poli vakcín proti chřipce a se kterou Nemocnice TGM Hodonín úzce spolupracuje -  evidováno do 4. května 2018 655 klinicky závažných případů chřipky. U 251 z nich došlo k úmrtí, přičemž 200 pacientů bylo ve věku 60 let a více. Je alarmující, že pravděpodobnost úmrtí v důsledku chřipky a jejích komplikací je podle Sanofi Pasteur až 435 x větší u nemocí s kombinací kardiovaskulárních a plicních chorob. Vysoce ohrožení jsou také pacienti trpící diabetem s kardiovaskulární nemocí či plicními onemocněními, po infarktu, mozkové mrtvici či lidé s angínou pectoris. Těžký průběh bývá zaznamenáván také u těhotných žen v 2. a 3. trimestru.

„Každý rok onemocní chřipkou 5-15 % populace, a to i přesto, že existuje účinná cesta, jak infekci zabránit – očkování. Vakcínou Vaxigrip Tetra, která nyní chrání proti většímu množství cirkulujících virů, je možné očkovat dospělé i děti již od šesti měsíců věku,“ uvedl Radim Buček ze společnosti Sanofi.

Očkování proti chřipce se nejvíce doporučuje lidem nad 65 let, lidem s chronickým onemocněním (kardiovaskulárním, onemocněním ledvin a jater a také dýchacího systému včetně asthma bronchiale, s metabolickým onemocněním včetně diabetu či nedostatečností imunitního systému), zdravotnickým pracovníkům, těhotným ženám a malým dětem. (HR)

« Říjen 2018 Prosinec 2018 »