TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 1. října 2010 vydaná u příležitosti slavnostního zahájení provozu digitalizovaného pracoviště Radiodiagnostického oddělení Nemocnice TGM Hodonín, p. o.
"Nemocnice TGM Hodonín - zavedení bezfilmového provozu metodou přímé digitalizace"
Dne 1. 10. 2010 od 0.00 hod. přechází Nemocnice TGM Hodonín, příspěvková organizace na svém Radiodiagnostickém oddělení (RDO) na plně digitální provoz. Slavnostní zahájení provozu proběhne za přítomnosti Mgr. Michala Haška, hejtmana Jihomoravského kraje a předsedy Asociace krajů, představitelů Jihomoravského kraje a města Hodonína, zástupců zdravotních pojišťoven a dalších vzácných hostů.
Pro digitalizaci skiagrafického rentgenového pracoviště bude použito nemodernější technologie digitalizace rentgenového skiagrafického obrazu firmy Kodak, metodou přímé digitalizace (DR) s vysoce mobilním, bezdrátovým, plochým DR panelem o velikosti klasické analogové rentgenové kazety (rozměr 35 x 43 cm). Výhodou tohoto řešení je především skutečnost, že technická varianta přenosného DR panelu velikosti 35 x 43 cm umožňuje i po případné obměně stávajícího rentgenového přístroje v budoucnu tyto DR panely bezproblémově použít i u nového, libovolného rentgenového přístroje. Pro digitalizaci snímků z nestandardních projekcí, snímků ze skiaskopické stěny a snímků z pojízdného rentgenového přístroje bude použit 1 ks malého zařízení pro nepřímou digitalizaci rentgenového skiagrafického obraz (CR). Připojeno bude také pracoviště CT.
Po přechodu na plně digitální provoz zmizí stávající finanční náklady na analogový provoz – tzn. náklady na servis vyvolávacího automatu v temné komoře, náklady na nákup rentgenových filmových materiálů a na jejich následnou ekologickou likvidaci. Současně odpadnou i náklady na archivaci rentgenových snímků. Výhodou přechodu na digitální provoz bude především vznik archivu v digitální podobě s následnou archivací jednotlivých rentgenových snímků, čímž je možno rentgenové snímky sdílet on-line v jednom okamžiku na více externích odděleních nemocnice i mimo ni. Zamezí se tím nebezpečí vzniku případné fyzické ztráty či poškození jednotlivých rentgenových snímků, které byly dříve vytvářeny na radiodiagnostickém oddělení analogovým způsobem a jediný vytvořený a radiologickým lékařem popsaný rentgenový snímek byl současně i jediným existujícím originálem.
Vložené investiční prostředky:
Dotace Ministerstva zdravotnictví ČR : 10 mil. Kč
Vlastní zdroje Nemocnice TGM Hodonín, p. o.: 2 mil. Kč
Technické parametry:
Počet převedených snímků do digitální podoby za rok 87 000 ks
Instalovaná kapacita datového úložiště 4 000 GB (s rozšížením až na 24TB)
Výhody zavedení bezfilmového provozu:
- Odpadá nákup drahého filmového materiálu
- Odpadá nutnost nákupu nových kazet pro klasický provoz
- Chemikálie – nákup vývojek a ustalovačů do vyvol. automatů
- Odpadají náklady na údržbu vyvolávacích automatu – kalibrace, náhradní díly, servis.
Celkové úspory provozních nákladů cca 1 mil. Kč /rok.
Navrhované řešení významně přispěje ke zlepšení a naplnění hygienických, jakostních a bezpečnostních předpisů. Významně se také sníží radiační zátěž pacientů, odstraní se ztrátové časy „čekání na snímek“. Navrhované řešení má vazbu na nemocniční informační systém /NIS/ Nemocnice TGM Hodonín, p. o. a bude umožňovat export dat podle potřeby i jiným uživatelům, např. na vyžádání odborného lékaře na kterémkoliv místě na Zemi, které je vybaveno příslušným standardizovaným software., případně vypálit na CD nosiče. Navržená specifikace pořizovaného HW a SW zajišťuje plnou funkčnost a bezpečnost provozu přímé digitalizace, to znamená přenosu obrazové informace do digitální podoby a její archivace. Stávající zařízení Radiodiagnostického oddělení podporují metodu přenosu obrazu přímou digitalizací.
Připojení a rozmístění monitorů s vyhodnocováním digitálních snímků:
Bude zajištěno připojení všech vybraných oddělení a pracovišť ambulancí včetně operačních sálů.
Hodonín září 2010
prim. MUDr. Vladimír Čapka
Ing. Karel Prchal
Ing. Antonín Tesařík