Informace pro pacienty a návštěvy

Vážená paní, Vážený pane,

pro každého pacienta je nemoc velmi osobní záležitost, často ji provází obavy.
Přejeme si, abyste byli našimi aktivními partnery při péči o své zdraví nebo v léčbě nemoci. Proto Vám nabízíme několik rad:

• Poskytněte lékaři veškeré informace o svém zdravotním stavu – jaké máte potíže, co a kde Vás bolí, jaké užíváte léky a jaké používáte pomůcky
  • Uveďte, u kterých odborných lékařů jste sledován
  •  Nezatajujte důležité informace
  • Důvěřujte nám a sdělte všechny své pochybnosti
  • Nebojte se vyjádřit své obavy a strach
  • Ptejte se lékaře a sestry na vše, co Vám není jasné a srozumitelné
  • Pečlivě dodržujte veškeré pokyny lékaře i ostatního zdravotnického personálu
  • Buďte tolerantní a ohleduplní k ostatním pacientům, jejichž zdravotní stav si vyžádá akutní ošetření
  • Respektujte soukromí ostatních pacientů i zdravotnického personálu a zásady slušného chování
  • Chraňte si své tělesné i duševní zdraví“

Co si vzít s sebou:

• Doklad totožnosti (občanský průkaz, eventuálně cestovní pas)
  • Průkaz zdravotní pojišťovny
  • Doporučení k hospitalizaci od odesílajícího lékaře
  • Doklad o pracovní neschopnosti (pokud byl vystaven ošetřujícím lékařem)
  • Přezůvky, noční košili/pyžamo, župan, hygienické potřeby
  • Osobní potřeby jako jsou brýle, naslouchátka atd., psací potřeby, vlastní speciální léky v  originálním balení
  • Další dle doporučení příslušných příjmových ambulancí.

Co raději nechat doma:
Cenné věci (šperky, vkladní knížky apod.), zbraně, velký obnos peněz, audio-vizuální techniku (fotoaparát, kamera apod.).

Doporučení pro návštěvy pacientů

Kontakt pacienta s rodinnými příslušníky a přáteli je během jeho hospitalizace velmi důležitý. Pro zdárný průběh Vaší návštěvy si Vám dovolujeme poskytnut několik rad a doporučení.

Desatero pro návštěvu

1. Na návštěvu pacienta (příbuzného, přítele,...) se vždy připravte.
  2. Vždy zvažte pacientův stav a zvolte přiměřenou délku návštěvy i počet návštěvníků (vhodné nejvýše dvě osoby současně).
  3. Přijďte čistě a vhodně oblečeni, v příjemné náladě a ochotně vyslechněte obavy a  strasti nemocného.
  4. Pacienta povzbuďte, potěšte, uklidněte a posilujte v něm víru v uzdravení nebo alespoň ve zlepšení stavu.
  5. Nesnažte se o radostný rozhovor za každou cenu. O velkých starostech, problémech spíše pomlčte, na nemocného nepřesouvejte závažná rozhodnutí. Chce-li však projevit svůj názor, pozorně ho vyslechněte.
  6. Nesnažte se udržovat konverzaci za každou cenu, pokud je nemocný unaven, návštěvu přerušte. I mlčení a držení za ruku může mít terapeutický přínos.
  7. Těžce nemocný člověk má právo vyjádřit nejen své obavy a strach, ale také zármutek a žal. Neodmítejte prosím, tyto projevy. Ventilace emocí může mít pro pacienta ozdravný účinek.
  8. Během návštěvy berte ohled na spolupacienty. Při vstupu do pokoje všechny pozdravte, při odchodu popřejte brzké uzdravení. Opusťte pokoj je-li některý pacient v těžkém stavu, zdravotnický personál provádí vyšetření,... nebo pacient potřebuje vykonat toaletu na lůžku.
  9. Pokud chcete nemocnému něco přinést, pamatujte na přiměřenost.
  10. Při loučení sdělte, zda a  kdy příště přijdete a slíbený termín dodržte.

NEMOCNÝM,  PROSÍM, NENOSTE:
- Květiny v květináčích ani jiné věci, které mohou být zdrojem infekce.
- Řezané květiny, pokud se jedná o hospitalizované na chirurgických odd. (chirurgie, gynekologie).
- Obecně se nedoporučuje pacientům nosit velké množství syrového ovoce.
- Dětem nenoste drahé ani hlučné hračky.

POTRAVINY A NÁPOJE:
- Zvláštní obezřetnosti je třeba u pacientů s dietami a u dětí
- Je vhodné se nejdříve domluvit s ošetřujícím lékařem, zda a co můžete pacientovi přinést
- Nevhodnou potravinou, nápojem můžete pacienta poškodit.

Říjen 2017

« Září 2017 Listopad 2017 »

Dne 1.2.2016 byla zahájena veřejná sbírka na shromáždění finančních prostředků na obnovu sanitních vozů. Finanční příspěvky mohou být vkládány na speciálně zřízený účet u Komerční banky, a.s.
č: 115-1471930217/0100 nebo do sběrací pokladničky umístěné u registrační pokladny v areálu nemocnice.